š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
All-City Thunderdome Frameset - 700c, Aluminum, Gold Fang
Drilled for front and rear brakes and quicker than ever the All-City Thunderdome is crafted from our proprietary blend of race-ready Alumisonic aluminum tubes. Lightweight and responsive this UCI-certified sprinter has proven itself on the boards of velodromes across the globe. On the track or on the city streets its one and only speed is fast. UCI-certified track bike Classic round-profile tubing constructed from Alumisonic aluminum Replaceable stainless steel axle pads Tapered head tube and tapered steerer carbon fork Signature Shot Collar seat post clamp Tire clearance: 700 x 25c
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 120mm |
| Brake Type | Rim |
| TT (Effective) | 510, 520, 540, 555, 595 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Color | Gold Fang |
| Mfg Size | 46, 49, 52, 55, 61 |
| Platform | Thunderdome |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

All-City Thunderdome Frameset - 700c, Aluminum, Gold Fang
All-City Thunderdome Frameset - 700c, Aluminum, Gold Fang
Drilled for front and rear brakes and quicker than ever the All-City Thunderdome is crafted from our proprietary blend of race-ready Alumisonic aluminum tubes. Lightweight and responsive this UCI-certified sprinter has proven itself on the boards of velodromes across the globe. On the track or on the city streets its one and only speed is fast. UCI-certified track bike Classic round-profile tubing constructed from Alumisonic aluminum Replaceable stainless steel axle pads Tapered head tube and tapered steerer carbon fork Signature Shot Collar seat post clamp Tire clearance: 700 x 25c
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 120mm |
| Brake Type | Rim |
| TT (Effective) | 510, 520, 540, 555, 595 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Color | Gold Fang |
| Mfg Size | 46, 49, 52, 55, 61 |
| Platform | Thunderdome |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
Select Size
From $314.65
Original: $899.00
-65%All-City Thunderdome Frameset - 700c, Aluminum, Gold Fangā
$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Drilled for front and rear brakes and quicker than ever the All-City Thunderdome is crafted from our proprietary blend of race-ready Alumisonic aluminum tubes. Lightweight and responsive this UCI-certified sprinter has proven itself on the boards of velodromes across the globe. On the track or on the city streets its one and only speed is fast. UCI-certified track bike Classic round-profile tubing constructed from Alumisonic aluminum Replaceable stainless steel axle pads Tapered head tube and tapered steerer carbon fork Signature Shot Collar seat post clamp Tire clearance: 700 x 25c
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 120mm |
| Brake Type | Rim |
| TT (Effective) | 510, 520, 540, 555, 595 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Color | Gold Fang |
| Mfg Size | 46, 49, 52, 55, 61 |
| Platform | Thunderdome |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |












