š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Crankbrothers Synthesis Alloy Wheels - 27.5"
Crankbrothers Synthesis Enduro Alloy Wheels are tuned to provide control and stability for enduro riding and racing.Compliant tuned front wheel improves handling and maximizes grip and control in turns Front wheel features a wider inner rim width to support a wider tire profile in front increased volume and contact patch and rounds the tire profile to enhance turning Welded and sleeved rim joint for additional strength Presta Valve 28-spoke front wheel
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 31.5 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |
| Model | Synthesis Alloy Enduro |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Synthesis |
| Hole | 32 |
| Rim | Synthesis Alloy Enduro |
| Brake | 6-Bolt |
| Internal W | 29.5mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1018g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Crankbrothers Synthesis Alloy Wheels - 27.5"
Crankbrothers Synthesis Alloy Wheels - 27.5"
Crankbrothers Synthesis Enduro Alloy Wheels are tuned to provide control and stability for enduro riding and racing.Compliant tuned front wheel improves handling and maximizes grip and control in turns Front wheel features a wider inner rim width to support a wider tire profile in front increased volume and contact patch and rounds the tire profile to enhance turning Welded and sleeved rim joint for additional strength Presta Valve 28-spoke front wheel
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 31.5 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |
| Model | Synthesis Alloy Enduro |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Synthesis |
| Hole | 32 |
| Rim | Synthesis Alloy Enduro |
| Brake | 6-Bolt |
| Internal W | 29.5mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1018g |
Select Wheel Type
Select Hub Size
Select Disc Compatibility
From $239.99
Crankbrothers Synthesis Alloy Wheels - 27.5"ā
$239.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crankbrothers Synthesis Enduro Alloy Wheels are tuned to provide control and stability for enduro riding and racing.Compliant tuned front wheel improves handling and maximizes grip and control in turns Front wheel features a wider inner rim width to support a wider tire profile in front increased volume and contact patch and rounds the tire profile to enhance turning Welded and sleeved rim joint for additional strength Presta Valve 28-spoke front wheel
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 31.5 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |
| Model | Synthesis Alloy Enduro |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Synthesis |
| Hole | 32 |
| Rim | Synthesis Alloy Enduro |
| Brake | 6-Bolt |
| Internal W | 29.5mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1018g |












