š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
DT Swiss E 593 Rim
The accessible E 593 rim is tough enough for all those moments that don't go to plan but also for your normal Enduro riding adventures. Available in multiple options to build your own hard-hitting Enduro-ready wheelset with this 30 mm internal width pinned alloy rim.Intended use = Enduro/All-Mountain/Trail Tubeless ready 30mm wide alloy rim with pinned joint Disc Brake Only
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 625, 665 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

DT Swiss E 593 Rim
DT Swiss E 593 Rim
The accessible E 593 rim is tough enough for all those moments that don't go to plan but also for your normal Enduro riding adventures. Available in multiple options to build your own hard-hitting Enduro-ready wheelset with this 30 mm internal width pinned alloy rim.Intended use = Enduro/All-Mountain/Trail Tubeless ready 30mm wide alloy rim with pinned joint Disc Brake Only
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 625, 665 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Select Wheel Size
Select Hub Drilling
From $20.61
Original: $58.90
-65%DT Swiss E 593 Rimā
$58.90
$20.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The accessible E 593 rim is tough enough for all those moments that don't go to plan but also for your normal Enduro riding adventures. Available in multiple options to build your own hard-hitting Enduro-ready wheelset with this 30 mm internal width pinned alloy rim.Intended use = Enduro/All-Mountain/Trail Tubeless ready 30mm wide alloy rim with pinned joint Disc Brake Only
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 625, 665 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |












