DT Swiss R 500 Rim - 700 Disc, Black
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 596 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 495 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


DT Swiss R 500 Rim - 700 Disc, Black
DT Swiss R 500 Rim - 700 Disc, Black
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 596 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 495 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Original: $59.90
-65%$59.90
$20.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 596 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 495 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
















