🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Dt swiss R500 Disc 700C 24H Rim
Excellent all around rim for everyday use good performance to price ratio
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | DT Swiss |
| Model | R500 |
| ISO | 622 |
| ID Width | 22 |
| Width OD | 25 |
| Profile | 23 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 24 |
| Valve | PV |
| Weight | 495g |
| ERD | 596 |
| Extras |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Dt swiss R500 Disc 700C 24H Rim
Dt swiss R500 Disc 700C 24H Rim
Excellent all around rim for everyday use good performance to price ratio
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | DT Swiss |
| Model | R500 |
| ISO | 622 |
| ID Width | 22 |
| Width OD | 25 |
| Profile | 23 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 24 |
| Valve | PV |
| Weight | 495g |
| ERD | 596 |
| Extras |
$22.05
Original: $62.99
-65%Dt swiss R500 Disc 700C 24H Rim—
$62.99
$22.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Excellent all around rim for everyday use good performance to price ratio
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Brand | DT Swiss |
| Model | R500 |
| ISO | 622 |
| ID Width | 22 |
| Width OD | 25 |
| Profile | 23 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 24 |
| Valve | PV |
| Weight | 495g |
| ERD | 596 |
| Extras |












