š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Dt swiss XMC 1501 Spline 30 29in Wheel Rear
The newly redesigned 1501 has received an update by way of carbon rim and floor up redesign. This all mountain wheel`s 30mm inner width is compatible with off-road cycling disciplines across the board. 240 EXP ratchet hub for increased response and power transfer. DT Comp Race spokes help to further reduce weight
- TECH SPECS
| Diameter | 29in |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | XCM1501 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 148 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | XD |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Comp Race |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Dt swiss XMC 1501 Spline 30 29in Wheel Rear
Dt swiss XMC 1501 Spline 30 29in Wheel Rear
The newly redesigned 1501 has received an update by way of carbon rim and floor up redesign. This all mountain wheel`s 30mm inner width is compatible with off-road cycling disciplines across the board. 240 EXP ratchet hub for increased response and power transfer. DT Comp Race spokes help to further reduce weight
- TECH SPECS
| Diameter | 29in |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | XCM1501 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 148 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | XD |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Comp Race |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
$1,099.90
Dt swiss XMC 1501 Spline 30 29in Wheel Rearā
$1,099.90
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The newly redesigned 1501 has received an update by way of carbon rim and floor up redesign. This all mountain wheel`s 30mm inner width is compatible with off-road cycling disciplines across the board. 240 EXP ratchet hub for increased response and power transfer. DT Comp Race spokes help to further reduce weight
- TECH SPECS
| Diameter | 29in |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | XCM1501 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 148 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | XD |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Comp Race |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |












