š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
DT Swiss XR 1700 SPLINE Rear Wheel - 29", 12 x 148mm Boost, Center Lock
If cross country means high speed after work rides and the occasional endurance race to you then have a closer look at the XR 1700 SPLINE wheel. The lightweight and welded aluminum rim laced with competition spokes and reliable 36t Ratchet SL 350 hub create a snappy accelerating wheel.Welded Aluminum rim with 25mm internal width 350 hub with 36 point SL Ratchet system Competition spokes and Squorx nipples Designed for Cross Country applications
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


DT Swiss XR 1700 SPLINE Rear Wheel - 29", 12 x 148mm Boost, Center Lock
DT Swiss XR 1700 SPLINE Rear Wheel - 29", 12 x 148mm Boost, Center Lock
If cross country means high speed after work rides and the occasional endurance race to you then have a closer look at the XR 1700 SPLINE wheel. The lightweight and welded aluminum rim laced with competition spokes and reliable 36t Ratchet SL 350 hub create a snappy accelerating wheel.Welded Aluminum rim with 25mm internal width 350 hub with 36 point SL Ratchet system Competition spokes and Squorx nipples Designed for Cross Country applications
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Select Cassette Body Type
From $215.91
Original: $616.90
-65%DT Swiss XR 1700 SPLINE Rear Wheel - 29", 12 x 148mm Boost, Center Lockā
$616.90
$215.91Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
If cross country means high speed after work rides and the occasional endurance race to you then have a closer look at the XR 1700 SPLINE wheel. The lightweight and welded aluminum rim laced with competition spokes and reliable 36t Ratchet SL 350 hub create a snappy accelerating wheel.Welded Aluminum rim with 25mm internal width 350 hub with 36 point SL Ratchet system Competition spokes and Squorx nipples Designed for Cross Country applications
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












