ENVE Composites G23 Rim - 700 Disc Black 24H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 31.5 |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 608 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 330 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Depth (mm) | 25 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites G23 Rim - 700 Disc Black 24H
ENVE Composites G23 Rim - 700 Disc Black 24H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 31.5 |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 608 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 330 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Depth (mm) | 25 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 31.5 |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 608 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 330 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Depth (mm) | 25 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
















