🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
ENVE Composites M735 Rim - 29" Disc Black 32H
Gravity junkies Enduro racers and hard charging trail riders will find enlightenment riding the M700 Series. A completely new shape and design that massively reduces the risk of pinch flatting and/or damaging the carbon.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 41 |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 615 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Depth (mm) | 27 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites M735 Rim - 29" Disc Black 32H
ENVE Composites M735 Rim - 29" Disc Black 32H
Gravity junkies Enduro racers and hard charging trail riders will find enlightenment riding the M700 Series. A completely new shape and design that massively reduces the risk of pinch flatting and/or damaging the carbon.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 41 |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 615 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Depth (mm) | 27 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
$975.00
ENVE Composites M735 Rim - 29" Disc Black 32H—
$975.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gravity junkies Enduro racers and hard charging trail riders will find enlightenment riding the M700 Series. A completely new shape and design that massively reduces the risk of pinch flatting and/or damaging the carbon.
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 41 |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 615 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Depth (mm) | 27 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |












