🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
ENVE Composites SES 3.4 Front Rim - 700 Disc 24H Black
SES Rims are developed under consideration of airflow efficiency crosswind stability handling weight tire integration and much more. The result is a refined collection of rims that are purpose built to be best-in-class and provide the maximum speed and efficiency benefit available for their intended discipline application.Carbon fiber consctruction using continuously running fibers throughout the rim tapering laminates and removing excess material Hookless bead tubeless technology reduces weight improves comfort maintains strength and ensures an exacting rim bead seat Tubeless and disc brake only
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 30, 32 |
| Rim Width (Internal) | 23, 25 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 526, 538, 547, 558, 571, 578 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 370, 378, 411, 415, 430, 449 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Depth (mm) | 39, 43, 50, 56, 60, 67 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






ENVE Composites SES 3.4 Front Rim - 700 Disc 24H Black
ENVE Composites SES 3.4 Front Rim - 700 Disc 24H Black
SES Rims are developed under consideration of airflow efficiency crosswind stability handling weight tire integration and much more. The result is a refined collection of rims that are purpose built to be best-in-class and provide the maximum speed and efficiency benefit available for their intended discipline application.Carbon fiber consctruction using continuously running fibers throughout the rim tapering laminates and removing excess material Hookless bead tubeless technology reduces weight improves comfort maintains strength and ensures an exacting rim bead seat Tubeless and disc brake only
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 30, 32 |
| Rim Width (Internal) | 23, 25 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 526, 538, 547, 558, 571, 578 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 370, 378, 411, 415, 430, 449 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Depth (mm) | 39, 43, 50, 56, 60, 67 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Select Model
Select Position
Select Rim Depth Mm
From $1,095.00
ENVE Composites SES 3.4 Front Rim - 700 Disc 24H Black—
$1,095.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SES Rims are developed under consideration of airflow efficiency crosswind stability handling weight tire integration and much more. The result is a refined collection of rims that are purpose built to be best-in-class and provide the maximum speed and efficiency benefit available for their intended discipline application.Carbon fiber consctruction using continuously running fibers throughout the rim tapering laminates and removing excess material Hookless bead tubeless technology reduces weight improves comfort maintains strength and ensures an exacting rim bead seat Tubeless and disc brake only
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 30, 32 |
| Rim Width (Internal) | 23, 25 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 526, 538, 547, 558, 571, 578 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 370, 378, 411, 415, 430, 449 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Depth (mm) | 39, 43, 50, 56, 60, 67 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |












