š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Industry Nine Hydra Classic Enduro S Wheelset
The Classic Enduro S is designed for demanding trails to all mountain adventures providing lightning-fast propulsion courtesy of the Hydra Classic hubs laced to the terrain-taming Enduro S alloy rim. The combination of materials creates a wheelset that's ready for charging those technical trails making these the perfect upgrade for any mountain bike built to attack demanding terrain with long descents.Enduro S Alloy rims with 30.5mm inner width and 28 spokes 6-Pawl Hydra Freehub Body features 690 engagement points at every .52 degrees yeilding telepathic control Traditional and conventional flanged hubshell packed with i9 tech while using a standard j-bend spoke and nipple Accommodates tire widths 2.3-2.8"
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Industry Nine Hydra Classic Enduro S Wheelset
Industry Nine Hydra Classic Enduro S Wheelset
The Classic Enduro S is designed for demanding trails to all mountain adventures providing lightning-fast propulsion courtesy of the Hydra Classic hubs laced to the terrain-taming Enduro S alloy rim. The combination of materials creates a wheelset that's ready for charging those technical trails making these the perfect upgrade for any mountain bike built to attack demanding terrain with long descents.Enduro S Alloy rims with 30.5mm inner width and 28 spokes 6-Pawl Hydra Freehub Body features 690 engagement points at every .52 degrees yeilding telepathic control Traditional and conventional flanged hubshell packed with i9 tech while using a standard j-bend spoke and nipple Accommodates tire widths 2.3-2.8"
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Select Wheel Size
Select Cassette Body Type
From $950.00
Industry Nine Hydra Classic Enduro S Wheelsetā
$950.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Classic Enduro S is designed for demanding trails to all mountain adventures providing lightning-fast propulsion courtesy of the Hydra Classic hubs laced to the terrain-taming Enduro S alloy rim. The combination of materials creates a wheelset that's ready for charging those technical trails making these the perfect upgrade for any mountain bike built to attack demanding terrain with long descents.Enduro S Alloy rims with 30.5mm inner width and 28 spokes 6-Pawl Hydra Freehub Body features 690 engagement points at every .52 degrees yeilding telepathic control Traditional and conventional flanged hubshell packed with i9 tech while using a standard j-bend spoke and nipple Accommodates tire widths 2.3-2.8"
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |












