š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Kenda Kiniption Tire - 26 x 2.3 Clincher Wire Black 30tpi
The Kenda Kiniption tire features a diamond shaped knob designed for 26" BMX cruisers dirt jumping and urban assault style mountain riding.Bead to bead diamond tread
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 840 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Street-DJ |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Kiniption Tire - 26 x 2.3 Clincher Wire Black 30tpi
Kenda Kiniption Tire - 26 x 2.3 Clincher Wire Black 30tpi
The Kenda Kiniption tire features a diamond shaped knob designed for 26" BMX cruisers dirt jumping and urban assault style mountain riding.Bead to bead diamond tread
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 840 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Street-DJ |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 50 |
$29.95
Kenda Kiniption Tire - 26 x 2.3 Clincher Wire Black 30tpiā
$29.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kenda Kiniption tire features a diamond shaped knob designed for 26" BMX cruisers dirt jumping and urban assault style mountain riding.Bead to bead diamond tread
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 840 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Street-DJ |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 50 |












