🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Kenda Kwick Two Tire - 20 x 1.75 Clincher Wire Black/Reflective 60tpi KS
The Kwick Two tire shares the same versatile tread pattern as the Kwick Nine and Kwick Seven.5. Featuring K-Shield protection for puncture resistance and a reflective sidewall for better urban visibility the Kwick Two is ready for your urban adventures!Premium Trekking Comfort or Commuting tire Front and Rear application
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 20 x 1.75 |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 512 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Kwick Two Tire - 20 x 1.75 Clincher Wire Black/Reflective 60tpi KS
Kenda Kwick Two Tire - 20 x 1.75 Clincher Wire Black/Reflective 60tpi KS
The Kwick Two tire shares the same versatile tread pattern as the Kwick Nine and Kwick Seven.5. Featuring K-Shield protection for puncture resistance and a reflective sidewall for better urban visibility the Kwick Two is ready for your urban adventures!Premium Trekking Comfort or Commuting tire Front and Rear application
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 20 x 1.75 |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 512 |
$44.95
Kenda Kwick Two Tire - 20 x 1.75 Clincher Wire Black/Reflective 60tpi KS—
$44.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kwick Two tire shares the same versatile tread pattern as the Kwick Nine and Kwick Seven.5. Featuring K-Shield protection for puncture resistance and a reflective sidewall for better urban visibility the Kwick Two is ready for your urban adventures!Premium Trekking Comfort or Commuting tire Front and Rear application
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 20 x 1.75 |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 512 |












