š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Kenda Piedmont Tire - 700c
The Piedmont is an affordable best-value tire that excels on the street and navigates unpaved sections with ease. A reliable tire for daily errands commutes and leisure rides.Directional tread pattern is extra wide for added comfort Tall and bigger shoulder knobs for better cornering grip Excellent water displacement when riding in the rain Front and Rear application
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | TBD |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Kenda Piedmont Tire - 700c
Kenda Piedmont Tire - 700c
The Piedmont is an affordable best-value tire that excels on the street and navigates unpaved sections with ease. A reliable tire for daily errands commutes and leisure rides.Directional tread pattern is extra wide for added comfort Tall and bigger shoulder knobs for better cornering grip Excellent water displacement when riding in the rain Front and Rear application
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | TBD |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
Select Tire Dimensions
From $34.95
Kenda Piedmont Tire - 700cā
$34.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Piedmont is an affordable best-value tire that excels on the street and navigates unpaved sections with ease. A reliable tire for daily errands commutes and leisure rides.Directional tread pattern is extra wide for added comfort Tall and bigger shoulder knobs for better cornering grip Excellent water displacement when riding in the rain Front and Rear application
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 35, 700 x 40, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | TBD |
| Tire Intended Use | Cyclocross |












