Kenda Street K35 Tire - 27 x 1 1/4 Clincher Wire
| Color | Black, Black/Tan |
| TPI | 22 |
| Weight | 545 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 630 / 27" |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27 x 1-1/4 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 90 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Kenda Street K35 Tire - 27 x 1 1/4 Clincher Wire
Kenda Street K35 Tire - 27 x 1 1/4 Clincher Wire
| Color | Black, Black/Tan |
| TPI | 22 |
| Weight | 545 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 630 / 27" |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27 x 1-1/4 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 90 |
Original: $29.95
-65%$29.95
$10.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black, Black/Tan |
| TPI | 22 |
| Weight | 545 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 630 / 27" |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27 x 1-1/4 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 90 |












