🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Kenda Street K52 Tire - 24 x 1.75 Clincher Wire Black/Tan 22tpi
The Kenda Street BMX Series Tires are constructed of a steel bead and are available in a variety of sizes.
| Color | Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 24 x 1.75 |
| PSI | 40 |
| TPI | 22 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 610 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kenda Street K52 Tire - 24 x 1.75 Clincher Wire Black/Tan 22tpi
Kenda Street K52 Tire - 24 x 1.75 Clincher Wire Black/Tan 22tpi
The Kenda Street BMX Series Tires are constructed of a steel bead and are available in a variety of sizes.
| Color | Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 24 x 1.75 |
| PSI | 40 |
| TPI | 22 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 610 |
$19.95
Kenda Street K52 Tire - 24 x 1.75 Clincher Wire Black/Tan 22tpi—
$19.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kenda Street BMX Series Tires are constructed of a steel bead and are available in a variety of sizes.
| Color | Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 24 x 1.75 |
| PSI | 40 |
| TPI | 22 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 610 |












