🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Maxxis Forekaster Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C Maxx Speed EXO
The Forekaster is an aggressive XC trail tire that delivers excellent traction in loose and wet conditions.Widely spaced knobs provide excellent traction and shed mud quickly Siped knobs conform to terrain and provide extra grip for secure cornering Intended use: loose medium mud wet
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Forekaster Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C Maxx Speed EXO
Maxxis Forekaster Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C Maxx Speed EXO
The Forekaster is an aggressive XC trail tire that delivers excellent traction in loose and wet conditions.Widely spaced knobs provide excellent traction and shed mud quickly Siped knobs conform to terrain and provide extra grip for secure cornering Intended use: loose medium mud wet
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
$95.00
Maxxis Forekaster Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C Maxx Speed EXO—
$95.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Forekaster is an aggressive XC trail tire that delivers excellent traction in loose and wet conditions.Widely spaced knobs provide excellent traction and shed mud quickly Siped knobs conform to terrain and provide extra grip for secure cornering Intended use: loose medium mud wet
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |












