Maxxis High Roller II Tire 29''x2.50 Folding Tubeless Ready 3C Maxx Terra Double Down Wide Trail 120x2TPI Black
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | 3C Maxx Terra |
| Tire PSI | 60 |
| Tire Technology | Double Down Wide Trail |
| TPI | 120x2TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 1165g |
| Tire Width | 2.50 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Labeled Size | 29x2.50 |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis High Roller II Tire 29''x2.50 Folding Tubeless Ready 3C Maxx Terra Double Down Wide Trail 120x2TPI Black
Maxxis High Roller II Tire 29''x2.50 Folding Tubeless Ready 3C Maxx Terra Double Down Wide Trail 120x2TPI Black
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | 3C Maxx Terra |
| Tire PSI | 60 |
| Tire Technology | Double Down Wide Trail |
| TPI | 120x2TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 1165g |
| Tire Width | 2.50 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Labeled Size | 29x2.50 |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |
Original: $112.00
-65%$112.00
$39.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | 3C Maxx Terra |
| Tire PSI | 60 |
| Tire Technology | Double Down Wide Trail |
| TPI | 120x2TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 1165g |
| Tire Width | 2.50 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Labeled Size | 29x2.50 |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |












