š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Clincher Folding Black Dual
The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction Intended use: loose loose over hard medium wet
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 743 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Clincher Folding Black Dual
Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Clincher Folding Black Dual
The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction Intended use: loose loose over hard medium wet
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 743 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |
$16.45
Original: $47.00
-65%Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Clincher Folding Black Dualā
$47.00
$16.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction Intended use: loose loose over hard medium wet
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 743 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |












