🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Maxxis Pursuer Tire - 700 x 32 Clincher Folding Black
The Pursuer is great for logging trouble-free training miles and casual group rides.Sport level clincher tire Low rolling resistance high mileage tread compound
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 32 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Pursuer Tire - 700 x 32 Clincher Folding Black
Maxxis Pursuer Tire - 700 x 32 Clincher Folding Black
The Pursuer is great for logging trouble-free training miles and casual group rides.Sport level clincher tire Low rolling resistance high mileage tread compound
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 32 |
| Tire Type | Clincher |
$40.00
Maxxis Pursuer Tire - 700 x 32 Clincher Folding Black—
$40.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pursuer is great for logging trouble-free training miles and casual group rides.Sport level clincher tire Low rolling resistance high mileage tread compound
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 32 |
| Tire Type | Clincher |












