🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
microSHIFT MarvoLT Front Derailleur - 9-Speed, Double, 42t Max
Featuring full metal construction and precisely engineered linkages Marvo level derailleurs deliver high end performance that will last.Full aluminum construction Dual pull design 34.9mm band clamp with included adapter for 31.8mm posts
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Weight | 140, 154 |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8"), High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 42 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


microSHIFT MarvoLT Front Derailleur - 9-Speed, Double, 42t Max
microSHIFT MarvoLT Front Derailleur - 9-Speed, Double, 42t Max
Featuring full metal construction and precisely engineered linkages Marvo level derailleurs deliver high end performance that will last.Full aluminum construction Dual pull design 34.9mm band clamp with included adapter for 31.8mm posts
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Weight | 140, 154 |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8"), High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 42 |
| Front Derailleur Style | Traditional |
Select Mount Type
From $25.99
microSHIFT MarvoLT Front Derailleur - 9-Speed, Double, 42t Max—
$25.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring full metal construction and precisely engineered linkages Marvo level derailleurs deliver high end performance that will last.Full aluminum construction Dual pull design 34.9mm band clamp with included adapter for 31.8mm posts
| Double or Triple | Double |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Weight | 140, 154 |
| Derailleur Capacity | 14 |
| Front Derailleur Clamp | 34.9 (1-3/8"), High Direct Mount |
| Front Derailleur Cable Pull | Dual |
| Front Der/Shifter Compatibility | Shimano Mountain |
| Max Ring (teeth) | 42 |
| Front Derailleur Style | Traditional |












