🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Origin8 Bolt Carbon MTB+ 27.5 32H Rim
Unidirectional Toray T700 carbon fiber construction. Reinforced nipple bed with directional drilling. Hookless bead design. Tubeless ready. Disc brake only. ISO-Mountian certified
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5 |
| Brand | Origin8 |
| Model | Bolt Carbon MTB+ |
| ISO | 584 |
| ID Width | 36 |
| Width OD | 42 |
| Profile | 25 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 32 |
| Valve | PV |
| Weight | 450g |
| ERD | 558 |
| Extras |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Origin8 Bolt Carbon MTB+ 27.5 32H Rim
Origin8 Bolt Carbon MTB+ 27.5 32H Rim
Unidirectional Toray T700 carbon fiber construction. Reinforced nipple bed with directional drilling. Hookless bead design. Tubeless ready. Disc brake only. ISO-Mountian certified
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5 |
| Brand | Origin8 |
| Model | Bolt Carbon MTB+ |
| ISO | 584 |
| ID Width | 36 |
| Width OD | 42 |
| Profile | 25 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 32 |
| Valve | PV |
| Weight | 450g |
| ERD | 558 |
| Extras |
$238.49
Original: $681.39
-65%Origin8 Bolt Carbon MTB+ 27.5 32H Rim—
$681.39
$238.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unidirectional Toray T700 carbon fiber construction. Reinforced nipple bed with directional drilling. Hookless bead design. Tubeless ready. Disc brake only. ISO-Mountian certified
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5 |
| Brand | Origin8 |
| Model | Bolt Carbon MTB+ |
| ISO | 584 |
| ID Width | 36 |
| Width OD | 42 |
| Profile | 25 |
| Wall | Dbl |
| Side | DISC |
| Color | Black |
| Hole Count | 32 |
| Valve | PV |
| Weight | 450g |
| ERD | 558 |
| Extras |












