🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Panaracer GravelKing EXT Plus Tire - 700 x 35, Tubeless, Folding, ProTite Protection
The GravelKing EXT Plus tire provides extreme grip for extreme conditions with an added layer of protection. Based on the Gravelking and Gravelking SK models the EXT Plus version incorporates that same technology with the addition of a specially designed tread tailored to work best in muddy and loose conditions plus added tread protection in the belt.
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Brown |
| Weight | 420 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Panaracer GravelKing EXT Plus Tire - 700 x 35, Tubeless, Folding, ProTite Protection
Panaracer GravelKing EXT Plus Tire - 700 x 35, Tubeless, Folding, ProTite Protection
The GravelKing EXT Plus tire provides extreme grip for extreme conditions with an added layer of protection. Based on the Gravelking and Gravelking SK models the EXT Plus version incorporates that same technology with the addition of a specially designed tread tailored to work best in muddy and loose conditions plus added tread protection in the belt.
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Brown |
| Weight | 420 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Select Color
From $69.99
Panaracer GravelKing EXT Plus Tire - 700 x 35, Tubeless, Folding, ProTite Protection—
$69.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The GravelKing EXT Plus tire provides extreme grip for extreme conditions with an added layer of protection. Based on the Gravelking and Gravelking SK models the EXT Plus version incorporates that same technology with the addition of a specially designed tread tailored to work best in muddy and loose conditions plus added tread protection in the belt.
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Brown |
| Weight | 420 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |












