Pirelli Cinturato EVO TLR Tire - 700c
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Classic Tan, Black/Retro |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30, 32, 35, 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Pirelli Cinturato EVO TLR Tire - 700c
Pirelli Cinturato EVO TLR Tire - 700c
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Classic Tan, Black/Retro |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30, 32, 35, 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $102.90
-65%$102.90
$36.02Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Classic Tan, Black/Retro |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30, 32, 35, 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |











