🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Pirelli Cycl-e DT Sport Tire - 700 x 47 Clincher Wire Black Reflective
Own the city streets. The Cycl-e DT (Downtown) Sport offers rolling efficiency and performance you need to ensure swift urban cycling. Enjoy pure Pirelli performance regardless of the weather conditions.Excellent Comfort and Speed Reflective sidewall stripes for added safety Cap technology provides increased grip in wet conditions with anti-tacking compounds for efficient rolling Base tread protetction adds 3+ mm of thickness to prevent punctures
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 26 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1075 |
| Weight (oz) | 38 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 47 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Pirelli Cycl-e DT Sport Tire - 700 x 47 Clincher Wire Black Reflective
Pirelli Cycl-e DT Sport Tire - 700 x 47 Clincher Wire Black Reflective
Own the city streets. The Cycl-e DT (Downtown) Sport offers rolling efficiency and performance you need to ensure swift urban cycling. Enjoy pure Pirelli performance regardless of the weather conditions.Excellent Comfort and Speed Reflective sidewall stripes for added safety Cap technology provides increased grip in wet conditions with anti-tacking compounds for efficient rolling Base tread protetction adds 3+ mm of thickness to prevent punctures
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 26 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1075 |
| Weight (oz) | 38 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 47 |
| Tire Type | Clincher |
$54.90
Pirelli Cycl-e DT Sport Tire - 700 x 47 Clincher Wire Black Reflective—
$54.90
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Own the city streets. The Cycl-e DT (Downtown) Sport offers rolling efficiency and performance you need to ensure swift urban cycling. Enjoy pure Pirelli performance regardless of the weather conditions.Excellent Comfort and Speed Reflective sidewall stripes for added safety Cap technology provides increased grip in wet conditions with anti-tacking compounds for efficient rolling Base tread protetction adds 3+ mm of thickness to prevent punctures
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 26 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1075 |
| Weight (oz) | 38 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 700 x 47 |
| Tire Type | Clincher |












