🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Promax RMV Rim - 20" 28H Clincher Front
Promax RMV rims are a simplistic design focused on reducing weight while building a rim for strength and speed.Rim has thicker inner wall to allow a tighter and stronger built wheel Made of 6061-T6 Aluminum RMV Rims use a sleeved joint
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 13 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 439 |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Blue, Silver |
| Weight | 256 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Blue, Silver |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8", 1-3/8" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Promax RMV Rim - 20" 28H Clincher Front
Promax RMV Rim - 20" 28H Clincher Front
Promax RMV rims are a simplistic design focused on reducing weight while building a rim for strength and speed.Rim has thicker inner wall to allow a tighter and stronger built wheel Made of 6061-T6 Aluminum RMV Rims use a sleeved joint
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 13 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 439 |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Blue, Silver |
| Weight | 256 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Blue, Silver |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8", 1-3/8" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Select Color
From $52.00
Promax RMV Rim - 20" 28H Clincher Front—
$52.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Promax RMV rims are a simplistic design focused on reducing weight while building a rim for strength and speed.Rim has thicker inner wall to allow a tighter and stronger built wheel Made of 6061-T6 Aluminum RMV Rims use a sleeved joint
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 13 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 439 |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Blue, Silver |
| Weight | 256 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Blue, Silver |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8", 1-3/8" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |












