Promax SQ-1 Crank Arm Set - Square Taper JIS Spindle Interface 110mm
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | Single |
| Drive Side Compatibility | Right Hand Drive |
| Chainring BCD | 110 |
| Chainrings Included | No |
| Color | Black, Blue, Gold, Red |
| Crankset Style | 3-Piece |
| Crank Length (mm) | 140, 150, 160, 170 |
| Crank Intended Use | BMX |
| Weight | 503, 531, 556, 715 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | No |
| Crank Arm Material | Aluminum |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black, Blue, Gold, Red |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Promax SQ-1 Crank Arm Set - Square Taper JIS Spindle Interface 110mm
Promax SQ-1 Crank Arm Set - Square Taper JIS Spindle Interface 110mm
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | Single |
| Drive Side Compatibility | Right Hand Drive |
| Chainring BCD | 110 |
| Chainrings Included | No |
| Color | Black, Blue, Gold, Red |
| Crankset Style | 3-Piece |
| Crank Length (mm) | 140, 150, 160, 170 |
| Crank Intended Use | BMX |
| Weight | 503, 531, 556, 715 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | No |
| Crank Arm Material | Aluminum |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black, Blue, Gold, Red |
Original: $25.00
-65%$25.00
$8.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | Single |
| Drive Side Compatibility | Right Hand Drive |
| Chainring BCD | 110 |
| Chainrings Included | No |
| Color | Black, Blue, Gold, Red |
| Crankset Style | 3-Piece |
| Crank Length (mm) | 140, 150, 160, 170 |
| Crank Intended Use | BMX |
| Weight | 503, 531, 556, 715 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | No |
| Crank Arm Material | Aluminum |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black, Blue, Gold, Red |














