🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Quality Wheels Shimano Deore / Alex EM30 Disc Rear Wheel - 29" QR x 135mm 6-Bolt HG 11 MTN BLK 32H
Designed for ebike or adventure touring these wheels are built to withstand heavier loads and greater torque. Built with stainless steel 14 gauge spokes. 30mm inner width to accommodate 2.4-2.8 tires.30mm inner width Center-Lock Disc Tubeless Ready Rotor Lock Ring not included E-Bike rated hub E-Bike rated rim 14g Spokes
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Quality Wheels Shimano Deore / Alex EM30 Disc Rear Wheel - 29" QR x 135mm 6-Bolt HG 11 MTN BLK 32H
Quality Wheels Shimano Deore / Alex EM30 Disc Rear Wheel - 29" QR x 135mm 6-Bolt HG 11 MTN BLK 32H
Designed for ebike or adventure touring these wheels are built to withstand heavier loads and greater torque. Built with stainless steel 14 gauge spokes. 30mm inner width to accommodate 2.4-2.8 tires.30mm inner width Center-Lock Disc Tubeless Ready Rotor Lock Ring not included E-Bike rated hub E-Bike rated rim 14g Spokes
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
$189.00
Quality Wheels Shimano Deore / Alex EM30 Disc Rear Wheel - 29" QR x 135mm 6-Bolt HG 11 MTN BLK 32H—
$189.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for ebike or adventure touring these wheels are built to withstand heavier loads and greater torque. Built with stainless steel 14 gauge spokes. 30mm inner width to accommodate 2.4-2.8 tires.30mm inner width Center-Lock Disc Tubeless Ready Rotor Lock Ring not included E-Bike rated hub E-Bike rated rim 14g Spokes
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |












