🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Quality Wheels Shimano TC500 / Alex EM30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock HG 11 MTN BLK 32H
Designed for ebike or adventure touring these wheels are built to withstand heavier loads and greater torque. Built with stainless steel 14 gauge spokes. 30mm inner width to accommodate 2.4-2.8 tires.30mm inner width Center-Lock Disc Tubeless Ready Rotor Lock Ring not included E-Bike rated hub E-Bike rated rim 14g Spokes
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Quality Wheels Shimano TC500 / Alex EM30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock HG 11 MTN BLK 32H
Quality Wheels Shimano TC500 / Alex EM30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock HG 11 MTN BLK 32H
Designed for ebike or adventure touring these wheels are built to withstand heavier loads and greater torque. Built with stainless steel 14 gauge spokes. 30mm inner width to accommodate 2.4-2.8 tires.30mm inner width Center-Lock Disc Tubeless Ready Rotor Lock Ring not included E-Bike rated hub E-Bike rated rim 14g Spokes
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
$189.00
Quality Wheels Shimano TC500 / Alex EM30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock HG 11 MTN BLK 32H—
$189.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for ebike or adventure touring these wheels are built to withstand heavier loads and greater torque. Built with stainless steel 14 gauge spokes. 30mm inner width to accommodate 2.4-2.8 tires.30mm inner width Center-Lock Disc Tubeless Ready Rotor Lock Ring not included E-Bike rated hub E-Bike rated rim 14g Spokes
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












