š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Quality Wheels Shimano Tiagra/Weinmann U28 Rear Wheel - 700c 12 x 142mm Center-Lock HG 10 BLK 32H
The perfect blend of strength performance and versatility all in an attractive package. New wider rim spec for compatibility to modern tire sizes has been matched to a Shimano hub for additional reliability. Great choice for higher torque applications or for riders that don't want to worry about their equipment in harsh conditions.E-bike rated rim and hub Center Lock 23.8 internal rim width
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22.4 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Quality Wheels Shimano Tiagra/Weinmann U28 Rear Wheel - 700c 12 x 142mm Center-Lock HG 10 BLK 32H
Quality Wheels Shimano Tiagra/Weinmann U28 Rear Wheel - 700c 12 x 142mm Center-Lock HG 10 BLK 32H
The perfect blend of strength performance and versatility all in an attractive package. New wider rim spec for compatibility to modern tire sizes has been matched to a Shimano hub for additional reliability. Great choice for higher torque applications or for riders that don't want to worry about their equipment in harsh conditions.E-bike rated rim and hub Center Lock 23.8 internal rim width
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22.4 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
$47.25
Original: $135.00
-65%Quality Wheels Shimano Tiagra/Weinmann U28 Rear Wheel - 700c 12 x 142mm Center-Lock HG 10 BLK 32Hā
$135.00
$47.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect blend of strength performance and versatility all in an attractive package. New wider rim spec for compatibility to modern tire sizes has been matched to a Shimano hub for additional reliability. Great choice for higher torque applications or for riders that don't want to worry about their equipment in harsh conditions.E-bike rated rim and hub Center Lock 23.8 internal rim width
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22.4 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












