🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Quality Wheels Value Double Wall Series Track Rear Wheel - 700, 10 x 1 x 120mm, Rim Brake, Fixed/Freewheel, Clincher
Rear wheel for track style and fixie bikes. Flip flop hubs allow freewheel one side and fixed the other. You'll be hard-pressed to find a better wheel anywhere near these prices.Rim brake use
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 120mm |
| Rim Width (Internal) | 14 |
| Cassette Body Type | Threaded Standard 1.37" x 24tpi, Threaded Track |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black, Silver |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Quality Wheels Value Double Wall Series Track Rear Wheel - 700, 10 x 1 x 120mm, Rim Brake, Fixed/Freewheel, Clincher
Quality Wheels Value Double Wall Series Track Rear Wheel - 700, 10 x 1 x 120mm, Rim Brake, Fixed/Freewheel, Clincher
Rear wheel for track style and fixie bikes. Flip flop hubs allow freewheel one side and fixed the other. You'll be hard-pressed to find a better wheel anywhere near these prices.Rim brake use
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 120mm |
| Rim Width (Internal) | 14 |
| Cassette Body Type | Threaded Standard 1.37" x 24tpi, Threaded Track |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black, Silver |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Select Color
From $119.00
Quality Wheels Value Double Wall Series Track Rear Wheel - 700, 10 x 1 x 120mm, Rim Brake, Fixed/Freewheel, Clincher—
$119.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rear wheel for track style and fixie bikes. Flip flop hubs allow freewheel one side and fixed the other. You'll be hard-pressed to find a better wheel anywhere near these prices.Rim brake use
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 120mm |
| Rim Width (Internal) | 14 |
| Cassette Body Type | Threaded Standard 1.37" x 24tpi, Threaded Track |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black, Silver |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |












