🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Quality Wheels WTB Dual Duty i19 TCS Rear Wheel - 700, QR, Rim Brake, HG 10, Black, Clincher
In spirit of constantly improving we've taken one of our most popular wheels and updated the rim to tubeless and slightly increased the inner rim width. Now amazing value and performance includes modern tire options.19mm inner width
| Rear Axle | QR x 130mm, QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Quality Wheels WTB Dual Duty i19 TCS Rear Wheel - 700, QR, Rim Brake, HG 10, Black, Clincher
Quality Wheels WTB Dual Duty i19 TCS Rear Wheel - 700, QR, Rim Brake, HG 10, Black, Clincher
In spirit of constantly improving we've taken one of our most popular wheels and updated the rim to tubeless and slightly increased the inner rim width. Now amazing value and performance includes modern tire options.19mm inner width
| Rear Axle | QR x 130mm, QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Select Qr Measurement
From $109.00
Quality Wheels WTB Dual Duty i19 TCS Rear Wheel - 700, QR, Rim Brake, HG 10, Black, Clincher—
$109.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
In spirit of constantly improving we've taken one of our most popular wheels and updated the rim to tubeless and slightly increased the inner rim width. Now amazing value and performance includes modern tire options.19mm inner width
| Rear Axle | QR x 130mm, QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |












