🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Quality Wheels WTB i35 Disc Rear Wheel - 29", 6-Bolt, HG 10, Black
Exceptional value for tubeless ready 35mm inner rim width mountain wheels. WTB ST i35 rims laced up with DT Swiss spokes and nipples.6-Bolt Disc Professional tubeless tape installation included 35mm inner width
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm, 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Quality Wheels WTB i35 Disc Rear Wheel - 29", 6-Bolt, HG 10, Black
Quality Wheels WTB i35 Disc Rear Wheel - 29", 6-Bolt, HG 10, Black
Exceptional value for tubeless ready 35mm inner rim width mountain wheels. WTB ST i35 rims laced up with DT Swiss spokes and nipples.6-Bolt Disc Professional tubeless tape installation included 35mm inner width
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm, 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Select Axle Size
From $149.00
Quality Wheels WTB i35 Disc Rear Wheel - 29", 6-Bolt, HG 10, Black—
$149.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exceptional value for tubeless ready 35mm inner rim width mountain wheels. WTB ST i35 rims laced up with DT Swiss spokes and nipples.6-Bolt Disc Professional tubeless tape installation included 35mm inner width
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm, 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |












