š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Reserve Wheels Reserve 25 GR Wheelset - 700c, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, Carbon
Reserve wheels are built on the highest quality carbon rims on the market. Everything from the thickness of the rim beads to the external spoke hole reinforcements comes purely from experience of knowing what riders need at every level-from international racing to your local trails.Built with standard high-quality components including j-bend spokes (28 count) and Sapim mechanically locking nipples Ships with rim tape installed tubeless-ready valves and cards identifying the Santa Cruz builder of each of your wheels Backed by a lifetime warranty
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Reserve Wheels Reserve 25 GR Wheelset - 700c, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, Carbon
Reserve Wheels Reserve 25 GR Wheelset - 700c, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, Carbon
Reserve wheels are built on the highest quality carbon rims on the market. Everything from the thickness of the rim beads to the external spoke hole reinforcements comes purely from experience of knowing what riders need at every level-from international racing to your local trails.Built with standard high-quality components including j-bend spokes (28 count) and Sapim mechanically locking nipples Ships with rim tape installed tubeless-ready valves and cards identifying the Santa Cruz builder of each of your wheels Backed by a lifetime warranty
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Select Cassette Body Type
Select Hub Model
From $559.65
Original: $1,599.00
-65%Reserve Wheels Reserve 25 GR Wheelset - 700c, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, Carbonā
$1,599.00
$559.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reserve wheels are built on the highest quality carbon rims on the market. Everything from the thickness of the rim beads to the external spoke hole reinforcements comes purely from experience of knowing what riders need at every level-from international racing to your local trails.Built with standard high-quality components including j-bend spokes (28 count) and Sapim mechanically locking nipples Ships with rim tape installed tubeless-ready valves and cards identifying the Santa Cruz builder of each of your wheels Backed by a lifetime warranty
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












