🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Reserve Wheels Reserve 30 HD AL Rim - 27.5" Disc Black Alloy 32H
Reserve aluminum rims have been designed and developed to provide a product that rivals the performance of the much-loved carbon wheels but at a much more accessible price point. With an industry-leading lifetime guarantee you can feel confident you will be enjoying these rims for years to come.Backed by a lifetime warranty
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 558 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 540 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Reserve Wheels Reserve 30 HD AL Rim - 27.5" Disc Black Alloy 32H
Reserve Wheels Reserve 30 HD AL Rim - 27.5" Disc Black Alloy 32H
Reserve aluminum rims have been designed and developed to provide a product that rivals the performance of the much-loved carbon wheels but at a much more accessible price point. With an industry-leading lifetime guarantee you can feel confident you will be enjoying these rims for years to come.Backed by a lifetime warranty
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 558 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 540 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 4 |
$149.00
Reserve Wheels Reserve 30 HD AL Rim - 27.5" Disc Black Alloy 32H—
$149.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reserve aluminum rims have been designed and developed to provide a product that rivals the performance of the much-loved carbon wheels but at a much more accessible price point. With an industry-leading lifetime guarantee you can feel confident you will be enjoying these rims for years to come.Backed by a lifetime warranty
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 558 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 540 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 4 |












