Reserve Wheels Reserve 31 DH Wheelset - 20 x 110/12 x 157mm, 6-Bolt, HG, Black
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, SRAM XD |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reserve Wheels Reserve 31 DH Wheelset - 20 x 110/12 x 157mm, 6-Bolt, HG, Black
Reserve Wheels Reserve 31 DH Wheelset - 20 x 110/12 x 157mm, 6-Bolt, HG, Black
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, SRAM XD |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Original: $1,943.00
-65%$1,943.00
$680.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, SRAM XD |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |












