🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
RockShox 30 Silver TK Suspension Fork - 26" 100 mm 9 x 100 mm 40 mm Offset Gloss BLK A3
A day of slicing through sweet ribbons of singletrack on a bike sporting a 30 Silver will leave you smiling all the way to the bank. Race-proven plushness and ease of setup means more time on the trail and less time tinkering. Lightweight and packed full of legendary RockShox technology the 30 Silver is sure to boost the level of your ride without boosting your wallet in the process.Turn Key oil damping with external rebound adjustment and compression lockout 30mm steel upper tubes Four-piece bushing systems 2.4" maximum tire width
| Steerer Type | Straight |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Wheel Size | 26" |
| Offset | 40 |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| Color | Gloss Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Coil |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 100 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Axle to Crown Length | 487 |
| Crown Race | 30 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 62 |
| Brake Type | Linear Pull |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

RockShox 30 Silver TK Suspension Fork - 26" 100 mm 9 x 100 mm 40 mm Offset Gloss BLK A3
RockShox 30 Silver TK Suspension Fork - 26" 100 mm 9 x 100 mm 40 mm Offset Gloss BLK A3
A day of slicing through sweet ribbons of singletrack on a bike sporting a 30 Silver will leave you smiling all the way to the bank. Race-proven plushness and ease of setup means more time on the trail and less time tinkering. Lightweight and packed full of legendary RockShox technology the 30 Silver is sure to boost the level of your ride without boosting your wallet in the process.Turn Key oil damping with external rebound adjustment and compression lockout 30mm steel upper tubes Four-piece bushing systems 2.4" maximum tire width
| Steerer Type | Straight |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Wheel Size | 26" |
| Offset | 40 |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| Color | Gloss Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Coil |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 100 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Axle to Crown Length | 487 |
| Crown Race | 30 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 62 |
| Brake Type | Linear Pull |
$181.00
RockShox 30 Silver TK Suspension Fork - 26" 100 mm 9 x 100 mm 40 mm Offset Gloss BLK A3—
$181.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A day of slicing through sweet ribbons of singletrack on a bike sporting a 30 Silver will leave you smiling all the way to the bank. Race-proven plushness and ease of setup means more time on the trail and less time tinkering. Lightweight and packed full of legendary RockShox technology the 30 Silver is sure to boost the level of your ride without boosting your wallet in the process.Turn Key oil damping with external rebound adjustment and compression lockout 30mm steel upper tubes Four-piece bushing systems 2.4" maximum tire width
| Steerer Type | Straight |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Wheel Size | 26" |
| Offset | 40 |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| Color | Gloss Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Coil |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 100 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Axle to Crown Length | 487 |
| Crown Race | 30 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 62 |
| Brake Type | Linear Pull |












