🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
RockShox Lyrik Ultimate Charger 2.1 RC2 Suspension Fork - 170 mm 15 x 110 mm, Black, C3
Lyrik Ultimate combines the completely re-tuned Charger 2 damper with new SKF wiper seals SKF damper cartridge seals and Maxima Plush fluid for a buttery smooth feel while allowing the fork to ride higher in travel on compression keeping the tires planted on the ground on rebound for unmatched control.Re-tuned Charger 2 damper for next level compression and rebound control Lower friction SKF Wiper and Damper Cartridge Seals Maxima Plush damping fluid reduces friction and improves smoothness Charger 2 RC2 Damper option featuring independent high and low speed compression adjust DebonAir air spring reduces friction from every single moving part improving bump absorption and response under load and drastically reducing rider fatigue
| Axle to Crown Length | 562 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 40 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Lockout Switch | Crown |
| Maximum Tire Width | 81 |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 37, 46 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Steerer Type | Tapered |
| Travel (mm) | 170 |
| Weight | 2040 |
| Wheel Size | 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


RockShox Lyrik Ultimate Charger 2.1 RC2 Suspension Fork - 170 mm 15 x 110 mm, Black, C3
RockShox Lyrik Ultimate Charger 2.1 RC2 Suspension Fork - 170 mm 15 x 110 mm, Black, C3
Lyrik Ultimate combines the completely re-tuned Charger 2 damper with new SKF wiper seals SKF damper cartridge seals and Maxima Plush fluid for a buttery smooth feel while allowing the fork to ride higher in travel on compression keeping the tires planted on the ground on rebound for unmatched control.Re-tuned Charger 2 damper for next level compression and rebound control Lower friction SKF Wiper and Damper Cartridge Seals Maxima Plush damping fluid reduces friction and improves smoothness Charger 2 RC2 Damper option featuring independent high and low speed compression adjust DebonAir air spring reduces friction from every single moving part improving bump absorption and response under load and drastically reducing rider fatigue
| Axle to Crown Length | 562 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 40 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Lockout Switch | Crown |
| Maximum Tire Width | 81 |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 37, 46 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Steerer Type | Tapered |
| Travel (mm) | 170 |
| Weight | 2040 |
| Wheel Size | 27.5" |
Select Offset
From $338.80
Original: $968.00
-65%RockShox Lyrik Ultimate Charger 2.1 RC2 Suspension Fork - 170 mm 15 x 110 mm, Black, C3—
$968.00
$338.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lyrik Ultimate combines the completely re-tuned Charger 2 damper with new SKF wiper seals SKF damper cartridge seals and Maxima Plush fluid for a buttery smooth feel while allowing the fork to ride higher in travel on compression keeping the tires planted on the ground on rebound for unmatched control.Re-tuned Charger 2 damper for next level compression and rebound control Lower friction SKF Wiper and Damper Cartridge Seals Maxima Plush damping fluid reduces friction and improves smoothness Charger 2 RC2 Damper option featuring independent high and low speed compression adjust DebonAir air spring reduces friction from every single moving part improving bump absorption and response under load and drastically reducing rider fatigue
| Axle to Crown Length | 562 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 40 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Lockout Switch | Crown |
| Maximum Tire Width | 81 |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 37, 46 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Steerer Type | Tapered |
| Travel (mm) | 170 |
| Weight | 2040 |
| Wheel Size | 27.5" |












