š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
RockShox SID Select Charger RL Suspension Fork - 29" 120 mm 15 x 110 mm 44 mm Offset Gloss Black, D1
Built with a stiff lightweight 35mm chassis and Charger RL damper SID Select has what it takes to compete proven by our racersā results.35mm chassis is the perfect blend of light weight and rigidity for the modern XC bike Charger RL damper revamped with podium proven performance DebonAir+ provides more small-bump sensitivity and tunable mid-stroke support Bushing Package maximizes the forkās bushing overlap reducing friction and creates the smoothest ride possible Maxima Plush Dynamic Suspension Lube reduces friction lasts longer and enhances suspension performance ride after ride
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Gloss Black |
| Lockout Switch | Crown, Handlebar - Cable |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Crown Race | 40 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 120 |
| Wheel Size | 29" |
| Offset | 44 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Axle to Crown Length | 531 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 230 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


RockShox SID Select Charger RL Suspension Fork - 29" 120 mm 15 x 110 mm 44 mm Offset Gloss Black, D1
RockShox SID Select Charger RL Suspension Fork - 29" 120 mm 15 x 110 mm 44 mm Offset Gloss Black, D1
Built with a stiff lightweight 35mm chassis and Charger RL damper SID Select has what it takes to compete proven by our racersā results.35mm chassis is the perfect blend of light weight and rigidity for the modern XC bike Charger RL damper revamped with podium proven performance DebonAir+ provides more small-bump sensitivity and tunable mid-stroke support Bushing Package maximizes the forkās bushing overlap reducing friction and creates the smoothest ride possible Maxima Plush Dynamic Suspension Lube reduces friction lasts longer and enhances suspension performance ride after ride
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Gloss Black |
| Lockout Switch | Crown, Handlebar - Cable |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Crown Race | 40 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 120 |
| Wheel Size | 29" |
| Offset | 44 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Axle to Crown Length | 531 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 230 |
Select Steerer Positions
Select Crown Remote
From $789.00
RockShox SID Select Charger RL Suspension Fork - 29" 120 mm 15 x 110 mm 44 mm Offset Gloss Black, D1ā
$789.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Built with a stiff lightweight 35mm chassis and Charger RL damper SID Select has what it takes to compete proven by our racersā results.35mm chassis is the perfect blend of light weight and rigidity for the modern XC bike Charger RL damper revamped with podium proven performance DebonAir+ provides more small-bump sensitivity and tunable mid-stroke support Bushing Package maximizes the forkās bushing overlap reducing friction and creates the smoothest ride possible Maxima Plush Dynamic Suspension Lube reduces friction lasts longer and enhances suspension performance ride after ride
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Gloss Black |
| Lockout Switch | Crown, Handlebar - Cable |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Crown Race | 40 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 120 |
| Wheel Size | 29" |
| Offset | 44 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Axle to Crown Length | 531 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 230 |












