🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Salsa CroMoto Grande Fork - 29" 15x100mm Thru-Axle 1-1/8" Tapered Steerer Chromoly BLK *Damaged Packaging
Crafted of Salsa Classico CroMoly the CroMoto Grande delivers a great 29er ride with the performance of an included 15 x 100mm Maxle Steath thru-axle. Suspension corrected for 100mm travel forks.Disc brake only 29" rigid steel fork Maxle Stealth Included: L148 TL9 M15X1.50TP (not pictured) Suspension corrected for 100mm travel fork
| Steerer Type | Tapered |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Offset | 45 |
| Material | Chromoly Steel |
| Axle to Crown Length | 483 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 1080 |
| Wheel Size | 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Salsa CroMoto Grande Fork - 29" 15x100mm Thru-Axle 1-1/8" Tapered Steerer Chromoly BLK *Damaged Packaging
Salsa CroMoto Grande Fork - 29" 15x100mm Thru-Axle 1-1/8" Tapered Steerer Chromoly BLK *Damaged Packaging
Crafted of Salsa Classico CroMoly the CroMoto Grande delivers a great 29er ride with the performance of an included 15 x 100mm Maxle Steath thru-axle. Suspension corrected for 100mm travel forks.Disc brake only 29" rigid steel fork Maxle Stealth Included: L148 TL9 M15X1.50TP (not pictured) Suspension corrected for 100mm travel fork
| Steerer Type | Tapered |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Offset | 45 |
| Material | Chromoly Steel |
| Axle to Crown Length | 483 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 1080 |
| Wheel Size | 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
$209.00
Salsa CroMoto Grande Fork - 29" 15x100mm Thru-Axle 1-1/8" Tapered Steerer Chromoly BLK *Damaged Packaging—
$209.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted of Salsa Classico CroMoly the CroMoto Grande delivers a great 29er ride with the performance of an included 15 x 100mm Maxle Steath thru-axle. Suspension corrected for 100mm travel forks.Disc brake only 29" rigid steel fork Maxle Stealth Included: L148 TL9 M15X1.50TP (not pictured) Suspension corrected for 100mm travel fork
| Steerer Type | Tapered |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Offset | 45 |
| Material | Chromoly Steel |
| Axle to Crown Length | 483 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 1080 |
| Wheel Size | 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |












