🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Salsa Marrakesh Frameset - 700c, Steel, Black
Marrakesh is a world-touring bike designed for fully loaded rugged exploration. The frame features unique geometries that employ triple butted Chromoly steel tubing to make for a durable and predictable ride even when heavily loaded.Triple Butted Chromoly steel tubing frame with Alternator dropouts Salsa Marrakesh fork Full rack fender low rider rack provisions Headset included
| Rear Axle | QR x 135mm |
| TT (Effective) | 540, 555, 570 |
| Brake Type | Disc |
| Fork Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Color | Black |
| Mfg Size | 54, 55.5, 57 |
| Platform | Marrakesh |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Salsa Marrakesh Frameset - 700c, Steel, Black
Salsa Marrakesh Frameset - 700c, Steel, Black
Marrakesh is a world-touring bike designed for fully loaded rugged exploration. The frame features unique geometries that employ triple butted Chromoly steel tubing to make for a durable and predictable ride even when heavily loaded.Triple Butted Chromoly steel tubing frame with Alternator dropouts Salsa Marrakesh fork Full rack fender low rider rack provisions Headset included
| Rear Axle | QR x 135mm |
| TT (Effective) | 540, 555, 570 |
| Brake Type | Disc |
| Fork Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Color | Black |
| Mfg Size | 54, 55.5, 57 |
| Platform | Marrakesh |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
Select Size
From $1,149.00
Salsa Marrakesh Frameset - 700c, Steel, Black—
$1,149.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Marrakesh is a world-touring bike designed for fully loaded rugged exploration. The frame features unique geometries that employ triple butted Chromoly steel tubing to make for a durable and predictable ride even when heavily loaded.Triple Butted Chromoly steel tubing frame with Alternator dropouts Salsa Marrakesh fork Full rack fender low rider rack provisions Headset included
| Rear Axle | QR x 135mm |
| TT (Effective) | 540, 555, 570 |
| Brake Type | Disc |
| Fork Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Color | Black |
| Mfg Size | 54, 55.5, 57 |
| Platform | Marrakesh |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |












