🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Schwalbe Big Ben Plus Tire
The robust 3 mm GreenGuard protection and reinforced sidewalls make this tough Balloonbike tire a real slogger! The perfect choice where comfort speed and puncture protection all matter equally. The high load capacity and reliable puncture protection make the Big Ben Plus ideal for cargo bikes mountain-bikes being used mainly on paved roads or dedicated urban commuters.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 53 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.15, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Big Ben Plus Tire
Schwalbe Big Ben Plus Tire
The robust 3 mm GreenGuard protection and reinforced sidewalls make this tough Balloonbike tire a real slogger! The perfect choice where comfort speed and puncture protection all matter equally. The high load capacity and reliable puncture protection make the Big Ben Plus ideal for cargo bikes mountain-bikes being used mainly on paved roads or dedicated urban commuters.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 53 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.15, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Select Tire Size
From $55.00
Schwalbe Big Ben Plus Tire—
$55.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The robust 3 mm GreenGuard protection and reinforced sidewalls make this tough Balloonbike tire a real slogger! The perfect choice where comfort speed and puncture protection all matter equally. The high load capacity and reliable puncture protection make the Big Ben Plus ideal for cargo bikes mountain-bikes being used mainly on paved roads or dedicated urban commuters.
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 53 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.15, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |












