🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Schwalbe CX Comp Tire - Clincher Wire, Black, K-Guard
The CX Comp cross tire features a low semi-slick profile tread that's fast rolling with good cornering grip.
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30, 35, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 30, 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe CX Comp Tire - Clincher Wire, Black, K-Guard
Schwalbe CX Comp Tire - Clincher Wire, Black, K-Guard
The CX Comp cross tire features a low semi-slick profile tread that's fast rolling with good cornering grip.
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30, 35, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 30, 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread |
Select Size
From $24.00
Schwalbe CX Comp Tire - Clincher Wire, Black, K-Guard—
$24.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The CX Comp cross tire features a low semi-slick profile tread that's fast rolling with good cornering grip.
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30, 35, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 30, 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread |












