š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Schwalbe Silento Tire
The Silento tire is lighter and quieter while running on asphalt with enough grip for off-road excursions. Featuring K-Guard protection and 50 EPI carcass makes for a nice well rounded package.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 35, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Silento Tire
Schwalbe Silento Tire
The Silento tire is lighter and quieter while running on asphalt with enough grip for off-road excursions. Featuring K-Guard protection and 50 EPI carcass makes for a nice well rounded package.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 35, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Select Size
Select Color
From $10.50
Original: $30.00
-65%Schwalbe Silento Tireā
$30.00
$10.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Silento tire is lighter and quieter while running on asphalt with enough grip for off-road excursions. Featuring K-Guard protection and 50 EPI carcass makes for a nice well rounded package.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 35, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |















