š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Se bikes SE Bikes Beast Mode Wheel Set 27.5in Wheel SET
SE Racing Beast Mode wheelsets available in several brilliantly anodized colors. Boost spaced loose ball front hubs with sealed bearing single speed cassette rear hubs. Black stainless steel DT Swiss spokes. *Note - Rim brake front wheel 6 bolt disc rear wheel
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | SET |
| ID Width (mm) | 36 |
| Axle Size | B/O 3/8 |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | SE Bikes Beast Mode |
| Hub Model | SE Bikes Beast Mode |
| Hub Spacing | 110 - 142 |
| Hub Color | Gld |
| Gears | 1s Cass |
| Brake Type | RIM - 6B |
| Spoke Type | DT-2.0 SS BK |
| Spoke Count | 36H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Se bikes SE Bikes Beast Mode Wheel Set 27.5in Wheel SET
Se bikes SE Bikes Beast Mode Wheel Set 27.5in Wheel SET
SE Racing Beast Mode wheelsets available in several brilliantly anodized colors. Boost spaced loose ball front hubs with sealed bearing single speed cassette rear hubs. Black stainless steel DT Swiss spokes. *Note - Rim brake front wheel 6 bolt disc rear wheel
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | SET |
| ID Width (mm) | 36 |
| Axle Size | B/O 3/8 |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | SE Bikes Beast Mode |
| Hub Model | SE Bikes Beast Mode |
| Hub Spacing | 110 - 142 |
| Hub Color | Gld |
| Gears | 1s Cass |
| Brake Type | RIM - 6B |
| Spoke Type | DT-2.0 SS BK |
| Spoke Count | 36H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
$309.99
Se bikes SE Bikes Beast Mode Wheel Set 27.5in Wheel SETā
$309.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SE Racing Beast Mode wheelsets available in several brilliantly anodized colors. Boost spaced loose ball front hubs with sealed bearing single speed cassette rear hubs. Black stainless steel DT Swiss spokes. *Note - Rim brake front wheel 6 bolt disc rear wheel
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | SET |
| ID Width (mm) | 36 |
| Axle Size | B/O 3/8 |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | SE Bikes Beast Mode |
| Hub Model | SE Bikes Beast Mode |
| Hub Spacing | 110 - 142 |
| Hub Color | Gld |
| Gears | 1s Cass |
| Brake Type | RIM - 6B |
| Spoke Type | DT-2.0 SS BK |
| Spoke Count | 36H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |















