š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
SR Suntour X1 Suspension Fork - 100mm, 1-1/8" Steerer Tube, 100mm Travel, Disc, Black
The SR Suntour X1 coil suspension fork features a robust and strong 32mm chassis that is able to handle single track and tough trail conditions. The X1 comes equipped high end features such as rebound adjustment and speed lockout.Magnesium lower is lightweight and incredibly durable 32mm steel black stanchion tubes Coil spring with adjustable preload Speed lockout lever Post mount 160mm disc design (180mm maximum rotor)
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 42, 46 |
| Axle to Crown Length | 496, 518 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 63, 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| External Adjustments | Coil Preload |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 255 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

SR Suntour X1 Suspension Fork - 100mm, 1-1/8" Steerer Tube, 100mm Travel, Disc, Black
SR Suntour X1 Suspension Fork - 100mm, 1-1/8" Steerer Tube, 100mm Travel, Disc, Black
The SR Suntour X1 coil suspension fork features a robust and strong 32mm chassis that is able to handle single track and tough trail conditions. The X1 comes equipped high end features such as rebound adjustment and speed lockout.Magnesium lower is lightweight and incredibly durable 32mm steel black stanchion tubes Coil spring with adjustable preload Speed lockout lever Post mount 160mm disc design (180mm maximum rotor)
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 42, 46 |
| Axle to Crown Length | 496, 518 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 63, 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| External Adjustments | Coil Preload |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 255 |
Select Wheel Size
From $47.25
Original: $135.00
-65%SR Suntour X1 Suspension Fork - 100mm, 1-1/8" Steerer Tube, 100mm Travel, Disc, Blackā
$135.00
$47.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The SR Suntour X1 coil suspension fork features a robust and strong 32mm chassis that is able to handle single track and tough trail conditions. The X1 comes equipped high end features such as rebound adjustment and speed lockout.Magnesium lower is lightweight and incredibly durable 32mm steel black stanchion tubes Coil spring with adjustable preload Speed lockout lever Post mount 160mm disc design (180mm maximum rotor)
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 42, 46 |
| Axle to Crown Length | 496, 518 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 63, 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| External Adjustments | Coil Preload |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 255 |















