🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
SR Suntour XCR 32 Air Suspension Fork - 29" 1-1/8" Threadless Steerer 100mm Disc BLK
A suspension fork that offers magnesium lowers plated stanchion tubes and options for air or coil springs. Intended for XC mountain cycling.Magnesium lower is strong and lightweight Forged aluminum crown Hydraulic lockout and adjustable rebound Direct mount 160mm brake mount (180mm max rotor)
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 46 |
| Axle to Crown Length | 517 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 54 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 2461 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Coil Preload |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 255 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

SR Suntour XCR 32 Air Suspension Fork - 29" 1-1/8" Threadless Steerer 100mm Disc BLK
SR Suntour XCR 32 Air Suspension Fork - 29" 1-1/8" Threadless Steerer 100mm Disc BLK
A suspension fork that offers magnesium lowers plated stanchion tubes and options for air or coil springs. Intended for XC mountain cycling.Magnesium lower is strong and lightweight Forged aluminum crown Hydraulic lockout and adjustable rebound Direct mount 160mm brake mount (180mm max rotor)
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 46 |
| Axle to Crown Length | 517 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 54 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 2461 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Coil Preload |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 255 |
$282.04
SR Suntour XCR 32 Air Suspension Fork - 29" 1-1/8" Threadless Steerer 100mm Disc BLK—
$282.04
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A suspension fork that offers magnesium lowers plated stanchion tubes and options for air or coil springs. Intended for XC mountain cycling.Magnesium lower is strong and lightweight Forged aluminum crown Hydraulic lockout and adjustable rebound Direct mount 160mm brake mount (180mm max rotor)
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 46 |
| Axle to Crown Length | 517 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 54 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 2461 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Coil Preload |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 255 |












