š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
SRAM Force Crank Arm Assembly
Form and function. The design of the Force crankarm is a wonder of carbon; light and stiff to effortlessly propel you forward. The 8-bolt interface will fit any SRAM AXS spider or integrated chainring with or without power. The light stiff and durable DUB spindle interface also fits nearly any frame.8-bolt interface compatible with power and non-power AXS spiders and integrated chainrings (Chainring and spider sold separately) DUB bottom bracket adds durability and simplicity (Bottom bracket sold separately) Carbon fiber crankarms are incredibly strong and lightweight
| Number of Chainrings | No Rings, No Spider Included |
| Drivetrain Speeds | 13 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Carbon |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Carbon |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

SRAM Force Crank Arm Assembly
SRAM Force Crank Arm Assembly
Form and function. The design of the Force crankarm is a wonder of carbon; light and stiff to effortlessly propel you forward. The 8-bolt interface will fit any SRAM AXS spider or integrated chainring with or without power. The light stiff and durable DUB spindle interface also fits nearly any frame.8-bolt interface compatible with power and non-power AXS spiders and integrated chainrings (Chainring and spider sold separately) DUB bottom bracket adds durability and simplicity (Bottom bracket sold separately) Carbon fiber crankarms are incredibly strong and lightweight
| Number of Chainrings | No Rings, No Spider Included |
| Drivetrain Speeds | 13 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Carbon |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Carbon |
Select Length
From $63.00
Original: $180.00
-65%SRAM Force Crank Arm Assemblyā
$180.00
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Form and function. The design of the Force crankarm is a wonder of carbon; light and stiff to effortlessly propel you forward. The 8-bolt interface will fit any SRAM AXS spider or integrated chainring with or without power. The light stiff and durable DUB spindle interface also fits nearly any frame.8-bolt interface compatible with power and non-power AXS spiders and integrated chainrings (Chainring and spider sold separately) DUB bottom bracket adds durability and simplicity (Bottom bracket sold separately) Carbon fiber crankarms are incredibly strong and lightweight
| Number of Chainrings | No Rings, No Spider Included |
| Drivetrain Speeds | 13 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Carbon |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Carbon |












