š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
SRAM XX1 Eagle AXS 55CL Crank Arm Assembly - 175mm 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface 55mm Chainline Gray
The SRAM XX1 Eagle 55mm Chainline DUB crank arm assembly offers simplicity compatibility and durability in a Carbon Tuned package.55mm chainline / 174mm Q Factor DUB technology simplifies the relationship of the spindle to the bottom bracket 8-bolt crank interface is compatible with Quarq Dzero XX1 Eagle power meter spider Compatible with all SRAM MTB Wide DUB bottom brackets Not compatible with SRAM's 3-bolt direct mount interface Spider and chainrings sold separately
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings, No Spider Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

SRAM XX1 Eagle AXS 55CL Crank Arm Assembly - 175mm 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface 55mm Chainline Gray
SRAM XX1 Eagle AXS 55CL Crank Arm Assembly - 175mm 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface 55mm Chainline Gray
The SRAM XX1 Eagle 55mm Chainline DUB crank arm assembly offers simplicity compatibility and durability in a Carbon Tuned package.55mm chainline / 174mm Q Factor DUB technology simplifies the relationship of the spindle to the bottom bracket 8-bolt crank interface is compatible with Quarq Dzero XX1 Eagle power meter spider Compatible with all SRAM MTB Wide DUB bottom brackets Not compatible with SRAM's 3-bolt direct mount interface Spider and chainrings sold separately
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings, No Spider Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |
$157.50
Original: $450.00
-65%SRAM XX1 Eagle AXS 55CL Crank Arm Assembly - 175mm 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface 55mm Chainline Grayā
$450.00
$157.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The SRAM XX1 Eagle 55mm Chainline DUB crank arm assembly offers simplicity compatibility and durability in a Carbon Tuned package.55mm chainline / 174mm Q Factor DUB technology simplifies the relationship of the spindle to the bottom bracket 8-bolt crank interface is compatible with Quarq Dzero XX1 Eagle power meter spider Compatible with all SRAM MTB Wide DUB bottom brackets Not compatible with SRAM's 3-bolt direct mount interface Spider and chainrings sold separately
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings, No Spider Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |












