🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Sunlite Alloy 1-Bolt Stem 80 25.4 Black
Forged alloy construction. Single bolt clamp. 180mm quill length. EN CITY safety certified
- TECH SPECS
| Type | MTB |
| Headtube/Quill Diameter | 25.4 |
| Length | 80 |
| Bar Clamp Diameter | 25.4 |
| Angle | 30° |
| Color | Black |
| Material | Alloy |
| Finish | |
| Quill Length | 180mm |
| Fork Compatibility | 1-1/8` |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Sunlite Alloy 1-Bolt Stem 80 25.4 Black
Sunlite Alloy 1-Bolt Stem 80 25.4 Black
Forged alloy construction. Single bolt clamp. 180mm quill length. EN CITY safety certified
- TECH SPECS
| Type | MTB |
| Headtube/Quill Diameter | 25.4 |
| Length | 80 |
| Bar Clamp Diameter | 25.4 |
| Angle | 30° |
| Color | Black |
| Material | Alloy |
| Finish | |
| Quill Length | 180mm |
| Fork Compatibility | 1-1/8` |
$28.49
Sunlite Alloy 1-Bolt Stem 80 25.4 Black—
$28.49
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Forged alloy construction. Single bolt clamp. 180mm quill length. EN CITY safety certified
- TECH SPECS
| Type | MTB |
| Headtube/Quill Diameter | 25.4 |
| Length | 80 |
| Bar Clamp Diameter | 25.4 |
| Angle | 30° |
| Color | Black |
| Material | Alloy |
| Finish | |
| Quill Length | 180mm |
| Fork Compatibility | 1-1/8` |













